Krajowy Rejestr WierzytelnościWindykacja należności: Rynek windykacji w Polsce

  • Windykuj swoich dłużników za 9 zł!

    Odzyskaj swoje pieniądze bez żadnych prowizji!


    Wystaw niezapłacone faktury już teraz : Dodaj dług >>>

    Zajmie Ci to tylko 1 minutę!
    (Elektroniczne wezwanie do zapłaty i pieczęć prewencyjna gratis)

Wyszukaj Dłużnika:

W systemie już 2217 długów!

Rynek windykacji w Polsce

Obrót wierzytelnościami w Polsce to rynek rozwijający się bardzo prężnie. Na początku lat dziewięćdziesiątych, windykacja była bardzo ograniczona. Czym mocniej teraz rozwija się sektor bankowy w naszym kraju, tym większe jest zainteresowanie firmami windykacyjnymi. Wielu przedsiębiorców, menedżerów firm itp. ma większą świadomość na tym polu jeżeli chodzi o korzystanie z usług profesjonalnych firm windykacyjnych. Wiedzą, że powierzając odzyskanie długu mają dużo większe szanse na zwrot należności, niż w przypadku, gdy robili by to sami. Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, rynek windykacji rośnie co roku o 15 – 20%. Wynika z tego, że z roku na rok coraz więcej gospodarstw domowych a także osób prowadzących działalność gospodarczą ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Firmy windykacyjne w swojej obsłudze pakietami wierzytelności, w dużej mierze mają produkty bankowe. To w sporym stopniu banki korzystają z profesjonalnej windykacji czym przyczyniają się do jej rozwoju w Polsce. Z usług firm windykacyjnych korzystają również operatorzy telekomunikacyjni, to drugi co do wielkości klient windykacji.

Firmy windykacyjne natomiast chcąc być atrakcyjnym partnerem, dopasowują swoje usługi do każdego klienta. Zleceniodawcy wymagają od takich firm elastyczności i indywidualności na drodze odzyskiwania wierzytelności, dlatego procedury windykacyjne w większości firm dostosowane są do wymogów klienta. Na polskim rynku działają różne wielkościowo firmy windykacyjne, są to czasami bardzo małe obsługujące kilkadziesiąt spraw. Są też korporacje, które mają w swej obsłudze kilkanaście czy kilkadziesiąt zleceń i wielkie działy call center. Rynek windykacyjny możemy podzielić na dwa segmenty, pierwszy to zlecenia w odzyskiwaniu długów, drugi polega na zakupie portfeli wierzytelności, czyli inaczej nazywając jest to windykacja masowa.

Jakie perspektywy ma windykacja w Polsce?

Według IBnGR rozwój w tej branży jest spory. Wzrost udzielonych przez banki kredytów spowoduje wzrost zadłużenia statystycznego „Kowalskiego”. To przecież niespłacone raty pożyczki, kredyty gotówkowe czy karty kredytowe są głównym powodem problemów finansowych Polaków a tym samym rozbudową rynku windykacyjnego. Ze statystyk windykacyjnych wynika również, że problemy dotyczące spłaty to raty za sprzęt AGD, RTV, niezapłacone faktury za telefon czy telewizję kablową. Te zadłużenia dają możliwość skutecznej i szybkiej windykacji.

Kryzys jako czynnik rozwoju windykacji

Brak płynności finansowej spowodowany w dużej mierze kryzysem ekonomicznym na całym świecie, przyczynia się do rozwinięcia działalności firm windykacyjnych, które mają ręce pełne roboty. Rosnące zadłużenia Polaków dają korzystne perspektywy dla windykacji. Z tego powodu wzrasta popyt na windykację i nie widać żadnych niepokojących sygnałów, aby miało się to zmienić. Kryzys nie martwi windykatorów a wydaje się, iż jest to jedyna branża, która zbiera z takiej sytuacji profity. Większość przedsiębiorców chcąc utrzymać płynność finansową czujniej kontroluje swoich kontrahentów i pilnuje zapłaty za świadczone usługi. Jeżeli natrafiają na jakiekolwiek utrudnienia w spłacie ze strony partnera, śmielej decydują się na skorzystanie z usług firmy windykacyjnej.

Rynek windykacyjny w Polsce jeszcze nigdy nie miał się tak dobrze i nic nie wskazuje na to, aby miało się cokolwiek zmienić na gorsze. Kryzys mu pomógł i zwiększył obroty firm windykacyjnych.